Ono se totiž řekne „SPRÁVNÍ RADA“ … Ale co má vlastně konkrétně dělat a jaká má být? Co je její odpovědnost? Co od ní můžeme čekat a co ne? O čem má jednat, o čem rozhodovat a jakým způsobem, aby to nebylo málo a aby to nebylo moc? Kde hledat a jak vybírat nové členy? Jak správní radu motivovat k práci?
Správní rady a obecněji vztahy mezi výkonným a neexekutivním vedením neziskovek je naprosto zásadní téma, které ale dlouhodobě zůstává stranou pozornosti. Přitom je dosti pravděpodobné, že kdybychom si s řediteli zahráli známou hru: „Krok vpřed udělá ten, kdo má správní radu, která je mu oporou, zdrojem inspirace, nositelem vize, otvíračem dveří, rádcem i průvodcem, respektovaným odborníkem…“, jen málokdo by udělal nesmělý krůček vpřed.
Na tyto a mnohé další otázky budeme hledat odpovědi na interaktivním workshopu určenému tandemům ředitelů / ředitelek a členů / členek správní rady. Ano, tušíte správně – podmínkou pro účast na tomto workshopu je účast ve dvou! (ředitel a jeden člen správní rady).
Co vám kurz přinese
- Orientaci v základních odpovědnostech jednotlivých aktérů (zakladatelé/členové spolku, správní rada, dozorčí rada, ředitel, management).
- Tipy jak a kde hledat, jak vybírat, jak oslovit, jak získat pro věc nové členy správních rad.
- Co konkrétně mají členové správní rady dělat – a jak je k tomu motivovat.
- Jak řídit správní radu. (strategické směřování vs. micromanagement).
- Nezbytné právní minimum k tématu.
Pro koho je kurz určen
Pro dvojici – ředitele a členy správních rad (případně obdobných orgánů) neziskových organizací bez ohledu na velikost, zaměření a délku fungování.
Kurz je pořádán Tudytam a Českým centrem fundraisingu.
Přihlašování na kurz bude v našem tandemu řešit Tudytam, takže tudy prosíme k registraci: https://tudytam-vzdelavani.cz/portfolio-kurzu/spravna-spravni-rada/
Honza Kostečka, Tudytam
Jako konzultant a supervizor s řediteli a ředitelkami organizací často řeším složitá zákoutí jejich práce a vnímám, jak často a zásadně chybí prvek, který by ředitele a jeho organizaci navigoval, podporoval (ale i kontroloval). V dobách blahobytu a radosti se to, zdá se, vadí méně. V krizích se ale absence funkčních orgánů nad ředitelem stává časovanou bombou… Jako dlouholetý člen a předseda správní rady neziskovky jsem také zažil, jak obtížné je z odstupu dobře pomáhat, podporovat, radit a kontrolovat. Jak tenká je hranice mezi neaktivní a příliš aktivní správní radou a jak důležité je se na tomto ostří nože udržet.
Jenda Kroupa, České centrum fundraisingu
Správní rady je vrstva vedení neziskovek, která nám stále citelně schází. Organizacím, které vesměs vznikaly zdola, z nadšení a zájmu o společenská témata a změny, chybí hlubší vazby na jiné společenské okruhy, na profesionály a odborníky v nejrůznějších oborech, na lidi z byznysu, na lidi vlivné a bohaté, na lidi s životní zkušeností nebo na mladé lidi. Organizace a jejich lídři se pak často ocitají v jisté společenské izolaci, uzavření a zahledění do vlastních kmenů. V náročnějších situacích a při složitějších rozhodnutích je pak chybějící hlubší, různorodější ukotvení významně limituje. A stejně jako v organizacích panuje nejistota v tom, jak se správními radami vlastně pracovat, nedostává se zkušeností ani na straně správních radních, pro něž jde často také o novou, neznámou roli, ve které se nemají čeho chytit a vzájemná očekávání zůstávají zahalená mlhou nejasností.