V úvodním setkání Klubu fundraiserů 2025, který v Českém centru fundraisingu již od roku 2009 sdružuje profesionální i začínající fundraisery, představil Jan Kroupa nejnovější data i trendy v oblasti fundraisingu.
Díky nejnovější analýze společnosti STEM pro Úřad vlády: Údaje z daňových přiznání odhalují rekordní růst dárcovství v ČR publikované 18. 12. 2024 máme k dispozici ucelený soubor aktuálních dat v oblasti dárcovství v České republice.
Pokud bychom shrnuli nejdůležitější závěry tohoto výzkumu, pak bychom došli k těmto zásadním bodům:
- Tahounem růstu v dárcovství byly před ještě 10 lety v ČR firmy, ale trend se postupně přesouvá k individuálním dárcům.
- Nejvíce dárců je mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi s příjmy přesahujícími 1,5 miliónu korun ročně, nejčastěji žijících ve větších městech.
- Nejperspektivnější firemní dárce je firma s obratem nad 60 milionů korun, protože ty stojí za 90 % všech darů právnických osob v ČR.
- Dárcovství vykazuje značné regionální rozdíly. Statisticky nejštědřejší jsou velkoměsta. Dominanci Prahy v tomto ohledu významně zkresluje skutečnost, že zde sídlí celá řada celostátních i globálních korporací.
Trendy, které stojí za pozornost a patrně je budeme moci sledovat i v nadcházejícím roce:
Příspěvkovky do toho šláply!
Do fundraisingu se začínají pouštět příspěvkové organizace. Trend zvolna sílí několik let, ovšem nyní se začínají probouzet k fundraisingu silné značky tradičních příspěvkových organizací, které mají kapacity i odhodlání zúročit know-how vybudované v neziskovém sektoru – a učí se samozřejmě také od svých kolegů v zahraničí, protože univerzity, orchestry, divadla, galerie nebo muzea jsou instituce, které se ve světě s nepřerušenou tradicí filantropie systematicky věnují práci se soukromými dárci.
Česká filharmonie je v tuto chvíli jasným lídrem v této kategorii. V tříleté kampani ukončené v roce 2024 získala od dárců bezmála 140 miliónů korun, a hlavně vybudovala sebevědomé oddělení péče o partnery a dárce a založila Nadaci na podporu České filharmonie, ve kterém dnes pracuje celý sehraný fundraisingový tým. Úspěch České filharmonie je mimořádný nejen v kontextu České republiky, ale i v kontextu kontinentální Evropy.
A díky tomuto úspěchu se začínají probouzet další příspěvkové organizace a chtějí si hledat vlastní cestu v práci se soukromými dárci. České centrum fundraisingu registruje několik veřejných univerzit, které se chystají na aktivní fundraising nebo o něm začínají uvažovat, ale také o divadlech, muzeích, orchestrech, festivalech a galeriích, které se rozhlížejí, jak se k práci s dárci postavit.
„Z mého pohledu je to skvělá zpráva, protože to obohatí svět filantropie a přitáhne k dárcovství další dárce, tzn. další lidé se v Česku budou učit podporovat to, co mají rádi. Štědrost plodí štědrost. A tak více organizací, které se věnují fundraisingu, neznamená, že se ze stejného koláče snaží najíst víc hladových, ale že tu máme nebo budeme mít mnohem větší koláč, který je dost velký pro všechny. Pevně věřím, že mentalita dostatku, co do světa filantropie patří, neboť vystihuje její podstatu,“ shrnul Jan Kroupa na úvodním setkání Klubu fundraiserů při Českém centru fundraisingu. „A tak snad není až tak daleko chvíle, kdy většina lidí bude spíše darovat než nedarovat – i když zatím podle odpisů v daňových přiznáních daruje asi 10 % jednotlivců a 5 % firem, což sice jistě už nyní reálně bude – alespoň u jednotlivců – násobně více než mají daňové úřady v evidenci, ale i tak máme zcela jistě kam růst,“ dodal.
V čem by tento pozitivní trend mohl být potenciální komplikací je oblast personální. Některé příspěvkové organizace totiž – zdá se – své fundraisery platí. A tak by se mohlo stát, že příspěvkovky budou odčerpávat lidské zdroje z fundraisingových oddělení neziskovek.
Snad to bude motivací pro management neziskových organizacích, aby lépe o své fundraisery pečovaly a hýčkaly si je, včetně odpovídajícího mzdového ohodnocení. Schopných fundraiserů a lídrů neziskovek, kteří odešli pracovat do příspvěkovek, do vedení CRS oddělení, korporátních nebo soukromých nadací začíná přibývat.
S sebou si to nevezmu…
Oblast filantropie odkazem v závěti nadále sílí a bude posilovat. Dá se říct, že všechny známější neziskovky už nějakou zkušenost s odkazem v závěti mají. „Asi je předčasné mluvit o trendu, ale je to jednoznačně postupně sílící oblast fundraisingu, kterou živí příběhy lidí, kteří sepsali závěť ve prospěch dobročinných organizací a tím významně přispěli k pozitivní změně v životě skutečných lidí. Takové příběhy inspirují další, aby v tomto ohledu zvážili své možnosti a promysleli, jak chtějí nakládat se svým majetkem v době, kdy se o to nebudou moci prakticky postarat,“ uzavírá Jan Kroupa.
On-line je stále in…!
Darujme.cz je průkopníkem on-line dárcovství v Česku a až do COVIDu bylo jednoznačným lídrem, který prakticky neměl konkurenci. V průběhu pandemie se vynořilo Donio, které se tehdy díky podpoře kulturních a individuálně zaměřených projektů poměrně rychle vyhouplo do povědomí a dnes se dá říct, že Darujme má vedle sebe rovnocenného konkurenta, který ho dokonce v posledních letech přerostl co do objemu zprostředkované roční podpory, i když celkově za ta léta ještě Darujme stále vede. „Na tom příběhu je moc hezky vidět, jak zdravá je konkurence na trhu. Oba portály mají své. Darujme se soustředí na skvělé služby a podporu pro fundraisující neziskovky, Donio pokrývá širší trh individuálních kampaní a osobních příběhů a přináší širší a variabilnější nabídku služeb – od individuální sbírek až po crowdfunding – a vedle toho aukce na Dobrobot. Najednou se zkrátka všichni musí snažit, inovovat, přemýšlet o tom, v čem je jejich přidaná hodnota a jak se chtějí profilovat na trhu. Myslím, že to se v žádné z okolních zemí neděje – Slovensko nepočítám, tam je to podobný příběh – a řadí nás to dynamikou toho prostředí spíše do západní Evropy,“ uzavírá Jan Kroupa a dodává: „Je taky dobré si všimnout, že přes oba portály dnes už ročně projde suverénně přes miliardu korun, takže řekněme něco kolem 10 % darů jednotlivých dárců, což není málo. Ještě před pěti, sedmi lety se ve světě mluvilo o 1 až 3 % darů a u nás tomu nebylo jinak. Jinými slovy, darování on-line nadále zůstává rychle rostoucím segmentem filantropie.“
Jan Kroupa, spoluzakladatel Českého centra fundraisingu, z.s., školitel a senior konzultant působící v ČR i zahraničí.
Datum publikace článku: 21. 1. 2025