Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. | Více informací | Rozumím

Festival ŠPORK se bude konat v Divadle VILA Štvanice

Festival ŠPORK, nazvaný po nejznámějším barokním mecenáši, vám přinese zajímavé pohledy na mecenášství před lety i dnes. A navíc i kvalitní umělecký program v podobě dvou divadelních představení a jednoho koncertu.

Neformální sympozium, tematická divadelní představení a koncert, to je Festival ŠPORK. Dvoudenní program je věnován tématu mecenášství od baroka po současnost. Jak vnímáme kulturní filantropii jednoho z nejvýznamnějších mecenášů českého baroka, hraběte Františka Antonína Šporka (1662–1738), a jaké jsou současné trendy v České republice i v zahraničí? Festival ŠPORK vytváří platformu pro mezioborová setkání a dialog lidí z řad laické i odborné veřejnosti a umělecké i neumělecké sféry.

Festival ŠPORK navazuje na předchozí tři ročníky úspěšných festivalů (Festival ANDREINI 2016 a 2018, Festival BRANDL 2019), které byly věnovány průniku více oborů v proměnách času.
„Tento ročník jsme se rozhodli věnovat aktuálnímu tématu nejen v umění, a tím je mecenášství. Klademe si otázku, jaký byl prototyp mecenáše v baroku a kdo jsou naopak dnešní mecenáši. Zda jde o nezištnou podporu, anebo o vlastní prestiž? V dialogu s hosty z různých oborů budeme diskutovat o fenoménu mecenášství pod vlivem historických a společenských událostí. Vzorem byl pro nás hrabě František Antonín Špork a jeho podpora umělců v době baroka. Díky němu vznikla jedinečná díla ve výtvarném umění a architektuře, podporoval literáty, muzikanty i divadelníky. Opakovaně si do Kuksu zval také profesionální kočovné divadlo Geisslers Hofcomoedianten, na který navazuje stejnojmenný pořadatelský soubor. Mecenášství v dnešní době má mnoho podob a zdá se, že je opět na vzestupu. Těšíme se na společný dialog a mezioborová setkání.“ Vysvětluje ideu vzniku Festivalu ŠPORK ředitelka festivalu Kateřina Bohadlová.

Sympozium je zdarma, jen je potřeba se registrovat ve formuláři, který najdete na našich stránkách www.geisslers.cz, zde si také můžete koupit vstupenky na umělecký program.

Program konference si můžete prohlédnout zde.

 

Více informací:
Kristýna Šrolová
PR Geisslers Hofcomoedianten
kristyna@geisslers.cz